Sztuczne bukiety na groby zrób to sam

Jedną z najpopularniejszych dekoracji nagrobkowych są bukiety kwiatowe, umieszczane w wazonach, np. marmurkowych lub plastikowych. Oczywiście, mowa tu o kompozycjach wykonanych ze sztucznych kwiatów, które mogą zdobić mogiłę przez dłuższy czas. Z pewnością, bez najmniejszych kłopotów, możemy zakupić tego rodzaju wiązanki w kwiaciarni, ale tak naprawdę do najpiękniejszych należą bukiety wykonane samodzielnie, tym bardziej że ich kompozycja jest prostym zadaniem.

Należy podkreślić, iż zanim zabierzemy się do stworzenia bukietu nagrobkowego, musimy zaopatrzyć się w niezbędne przedmioty do jego wykonania. Mowa tu głównie o sztucznych kwiatach, które powinny być dopasowane do okazji. Otóż, na Wszystkich Świętych możemy pokusić się o chryzantemy, na Boże Narodzenie odpowiednie będą gwiazdy betlejemskie, a na Wielkanoc warto wybrać żonkile czy frezje. Natomiast w przypadku bukietów całorocznych jak najbardziej wskazane są słoneczniki, lilie, anturium, storczyki, róże lub tulipany. Na uwagę zasługuje fakt, iż długość kwiatów powinniśmy uzależniać od wysokości flakonu, gdyż bardzo brzydko prezentują się długie bukiety w niskich wazonach i krótkie kwiaty w wysokich naczyniach. Nie ulega wątpliwości to, że kwiaty, z których utworzona jest wiązanka, powinny współgrać ze sobą kolorystycznie. Dlatego jeżeli nie jesteśmy pewni jak dobrać ich odcienie, najbezpieczniej jest postawić na kwiaty jednobarwne.

Nie zapominamy także o gałązkach liściastych, które możemy zastąpić np. iglakami, bowiem są trwałe i nawet podczas słońca, deszczu czy minusowych temperatur przez długi okres nie tracą nic na swoim wyglądzie. Oprócz tego do stworzenia bukietu będą nam jeszcze potrzebne wstążki, suche trawy, a w przypadku kompozycji świątecznych, mile widziane są świeczki, bombki, bazie czy łańcuchy. Ponadto, nie obejdziemy się bez sznurka ozdobnego do związania kwiatów lub gąbki florystycznej, w którą będziemy wbijać przykładowo tulipany. Musimy się też zastanowić nad tym, jaką formą będzie miał nasz bukiet i gdzie chcemy go umieścić. Otóż, do najprostszych należą typowe wiązanki, bowiem aby je wykonać wystarczy związać ze sobą tylko kwiaty i zieleninę, a następnie umieścić w wazonie. Równie ładne są stroiki i wieńce, które kładziemy na płycie nagrobkowej. Należy zaznaczyć, że do ich stworzenia będziemy potrzebować stelaża lub gąbki, na których będziemy osadzać gałązki iglaste oraz kwiaty i ewentualnie inne ozdoby, np. kokardy.

W związku  z powyższym widać, że wykonanie bukietów ze sztucznych kwiatów nie powinno stanowić dla nas żadnego problemu. Z pewnością, dużą ich zaletą jest trwałość, co jest ogromnie ważne, kiedy mieszkamy daleko od miejscowości, w której znajdują się groby naszych bliskich i nie możemy ich często odwiedzać. Poza tym, są one niezastąpione podczas upalnego lata i srogiej zimy, kiedy to kompozycje z żywych kwiatów szybko więdną od słońca lub umarzają w trakcie mrozów.