Stroiki na Wszystkich Świętych krok po kroku

Wszystkich Świętych to dzień, w którym wspominamy tych, którzy odeszli, zarówno niedawno jak i wieki temu. Mowa tu nie tylko o bliskich krewnych, przyjaciołach, znajomych, ale także o osobach, których znaliśmy tylko z widzenia lub słyszeliśmy o nich od rodziców lub dziadków i o postaciach, np. wspominanych choćby na lekcjach historii w szkole. Przede wszystkim, jest to dzień, w którym każdy odwiedza cmentarze, modli się nad grobami, zapala świece, składa kwiaty oraz stroiki na płytach nagrobkowych.

Trzeba zaznaczyć to, że stroiki świąteczne mogą przybierać różną postać i być wykonane z rozmaitych materiałów. Z pewnością, w sklepach i kwiaciarniach odnajdziemy mnóstwo gotowych wiązanek na Wszystkich Świętych, ale warto się też pokusić o samodzielne wykonanie bukietu nagrobkowego, gdyż wbrew pozorom nie jest to trudna czynność. Poza tym, własnoręcznie wykonany stroik posiada unikatowy charakter, niepowtarzalną formę i na pewno gotowe wyroby w starciu z nim nie mają najmniejszych szans, bowiem wszystkie kupne wiązanki są zazwyczaj bardzo podobne do siebie i niczym się nie wyróżniają. Na uwagę zasługuje fakt, iż koszt samodzielnie wykonanego stroika nie jest wysoki, bowiem w zasadzie do stworzenia ślicznej kompozycji będziemy potrzebowali tylko gałązek zielonych, kwiatów i wstążki.

Jednak zanim przejdziemy do tworzenia stroika, musimy się zastanowić na tym czy ma mieć on formę bukietu wkładanego do flakonu, wiązanki kładzionej na płycie nagrobkowej czy wieńca, zawieszanego najczęściej na krzyżu zwieńczającym nagrobek. Nie ulega wątpliwości, że najłatwiejsze do realizacji jest pierwsze rozwiązanie. Otóż, aby stworzyć bukiet, wystarczy tylko ułożyć we flakonie kwiaty i poprzeplatać je liśćmi, ewentualnie gałązkami iglaków. Z pewnością, najpiękniej będą się tu prezentować chryzantemy o pełnych kwiatach, ale w związku z tym, że ta odmiana jest bardzo delikatna, dobrym pomysłem jest kupno sztucznych kwiatów, które czasami do złudzenia przypominają prawdziwe. Natomiast podczas wykonywania stroika bardzo pomocna jest gąbka florystyczna, w której początkowo wbijamy gałązki zielone, stanowiące bazę do wiązanki. Kolejno umieszczamy kwiaty oraz wskazane są wstążki, liście i trawy. A, kiedy bierzemy się za zrobienie wieńca, trzeba wcześniej wykonać stelaż, najlepiej metalowy, który pokryjemy zieleniną, a następnie kwiatami. Niekiedy rogi obfitości umieszczane są na płycie nagrobkowym, a do ich środka wkładamy jest okolicznościowy znicz.

Nie ma też przeciwwskazań, aby stroiki na Wszystkich Świętych były bardziej pomysłowe, ale to nie znaczy, że wszelkie dekoracje są dozwolone. Dlatego wiązanki na grób powinny być ładne, ale przy tym i skromne, dopasowane do charakteru święta oraz najlepiej wykonane własnoręcznie.