Jak zrobić wiązankę pogrzebową?

Większość osób na pogrzeb bliskiej osoby kupuje gotowe wiązanki, ale to nie znaczy, iż kompozycje wykonane własnoręcznie są brzydsze. Oczywiście, najpierw musimy się zdecydować na to, jaką formę będzie miał nasz bukiet nagrobkowy. Z pewnością, najpopularniejsze są tu wieńce, ale wymagają one niemałych zdolności artystycznych. Dlatego łatwiejszym i tańszym rozwiązaniem wydają się tu tradycyjne wiązanki, które mogą być również stworzone na florecie bądź gąbce florystycznej.

Z pewnością, do wykonania bukietu pogrzebowego będą nam potrzebne gałązki zielone, najlepiej z iglaków, które są wytrzymałe i przez długi okres są świeże, dlatego mogą zdobić grób nawet przez kilka tygodni. Mowa tu głównie o gałązkach świerku bądź jodły, które należą do najładniejszych. Nie zapominamy również o dekoracyjnych trawach czy liściach lub suszkach. Powyższe materiały będą nam niezbędne do wykonania bazy pod kwiaty. Warto zaznaczyć to, że najlepiej zieleninę osadzić na gąbce lub florecie, który może posiadać rozmaite kształty. Otóż, do najpopularniejszych należą florety w formie krzyża, książki czy serca. Nie mniej piękne są klasyczne bukiety, np. nawiązujące swym kształtem do rogów obfitości.

Następnym zadaniem, które nas czeka, jest wybór kwiatów. Trzeba zaznaczyć to, iż wiązanki na pogrzeb najczęściej powstają z róż, anturium, goździków i chryzantem. Nie zapominamy, by ich kolorystykę dostosować do wieku zmarłego. A, więc w przypadku dziecka czy młodej osoby stawiamy na jasne odcienie, np. krem, biel, delikatny róż, zaś wieńce na pogrzeb osoby starszej często stworzone są z kwiatów w odcieniu bordowym, czerwonym czy fioletowym. Poza tym, wiązanki pogrzebowe możemy wykonać z żywych lub sztucznych kwiatów, a ich wybór możemy uzależnić też od pory roku. Kolejno nasz bukiet ozdabiamy liśćmi lub trawami. Nie zapominamy również o kokardzie. Nie ulega wątpliwości to, że ogromne znaczenie odgrywa tu wstęga z pogrzebowymi napisami, których treść powinna być uzależniona od stopnia zażyłości, jaki łączył nas ze zmarłym. Dlatego w przypadku zmarłych sąsiadów, dalekich krewnych i znajomych możemy się posłużyć tradycyjnymi formułami typu: „Spoczywaj w pokoju” lub „Ostatnie pożegnanie”. Ale, kiedy ze zmarłą osobą łączyły nas bliskie więzi, możemy na wiązance umieścić wstęgę z napisem typu: „ Kochanej mamie, siostrze, córce, cioci/ Kochanemu tacie, bratu, synowi, wujkowi”.

Reasumując, wiązanki pogrzebowe wykonane samodzielnie są równie piękne jak gotowe kompozycje zakupione w kwiaciarni. Poza tym, są tańsze i ich stworzenie nie zajmuje wiele czasu ani nie wymaga dużych zdolności artystycznych. Najważniejsze jest to, by gałązki zielone dobrze związać lub osadzić na gąbce bądź florecie i udekorować kwiatami oraz kokardą i wstęgą.