Dekoracja grobu Pańskiego na Wielkanoc

Dekoracja grobu Pańskiego to nie lada wyzwanie, gdyż stanowi on najważniejsze miejsce w kościele w trakcie obchodów Triduum Paschalnego, a później Wielkanocy. Otóż, to właśnie w nim w Wielki Piątek zostaje złożony Najświętszy Sakrament, który wierni adorują do późnych godzin nocnych. Następnie po przybyciu na mszę wielkopostną zastajemy pusty grób Pański, który dowodzi tego, że Chrystus zmartwychwstał. Oczywiście, możemy dokonać zarówno tradycyjnej jak i nowoczesnej aranżacji grobu Pańskiego, ale nie powinna być ona zbyt strojna, by nie rozpraszać wiernych. Poza tym, coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, kiedy wspólnota kościelna wynajmuje firmę, zajmującą się wielkopostną dekoracją kościoła.

Z pewnością, podstawą dekoracji grobu Pańskiego jest figura Jezusa Chrystusa w nim spoczywająca, która w Wielką Niedzielę zostaje zastąpiona przez figurę Jezusa Zmartwychwstałego. Nie zapominamy także o kwiatach, które obowiązkowo muszą dekorować grób Pański. Nie ulega wątpliwości to, że do najpopularniejszych należą hortensje, które są wytrzymałe i przez długi czas mogą dekorować świątynię. Nie mniej odpowiednie są żonkile, lilie, anturium, tulipany, róże czy prymulki. Ale mowa tu głównie o kwiatach utrzymanych w czerwonej kolorystyce symbolizującej krew i męczeństwo, białej kojarzonej z niewinnością. Nie mniej właściwe są kwiaty fioletowe nawiązujące do męki Pańskiej oraz złote, gdyż ten odcień jest barwą królewską.

Poza tym, często do dekoracji grobu Pańskiego wykorzystywane są drzewka oliwne, krzewy ozdobne, bazie, palmy, zielone rośliny doniczkowe, które stanowią idealne uzupełnienie kolorowych kwiatów. Oprócz tego, do wystroju grobu Pańskiego zwykle potrzebne są tkaniny, w kolorze białym i czerwonym. Nie zapominamy także tu o świecach. Bywa, iż czasami do dekoracji wykorzystywana jest również korona cierniowa albo płótno z wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa. Oczywiście, bardzo ważnym elementem zdobiącym grób Pański jest krzyż znajdujący się w tle, z którego zwisają czerwona i biała wstęga symbolizujące wodę i krew wypływające z boku Chrystusa po przebiciu go włócznią. Niekiedy w kościołach ustawiany jest też wielki kamień, który po zmartwychwstaniu Jezusa jest odsuwany na bok.

Nie ulega wątpliwości to, że dekoracja grobu Pańskiego jest trudna i wymaga niemałych zdolności artystycznych. Otóż, jej podstawą jest figura Jezusa Chrystusa oraz kwiaty, zwykle doniczkowe oraz krzewy ozdobne. Kluczową rolę odgrywa także kolorystyka dekoracji, która ma znaczenie symboliczne, w związku z czym stawiamy przede wszystkim na biel, czerwień i fiolet.