Bożonarodzeniowe wieńce

Święta Bożego Narodzenia należą do jednych z najpiękniejszych, dlatego z wielkim utęsknieniem są wyczekiwane przez większość osób. Przede wszystkim, podczas Gwiazdki spotykamy się z rodziną, spożywamy wspólnie Wigilię, kolędujemy i cieszymy się z narodzin Dzieciątka Jezus. Poza tym, jest to czas refleksji nad własnym życiem, okres wspominania tych, którzy już odeszli. A najlepszym wyrazem pamięci o ukochanych zmarłych jest dekoracja ich grobu. Oczywiście, mowa tu nie tylko o lampionach, ale i o bożonarodzeniowych wieńcach.

Warto powiedzieć o tym, iż stroiki na cmentarz najczęściej wykonane są z gałązek iglaków, w szczególności z świerka, ponieważ są one niezwykle wytrzymałe i przez długi czas odporne na działanie czynników atmosferycznych. Poza tym, z wykonaniem wiązanki świątecznej na grób nie powinniśmy mieć najmniejszych kłopotów, gdyż tak naprawdę, aby ją stworzyć, wystarczy spiąć gałązki  ze sobą za pomocą drucika. Następnie stroik ozdabiamy, np. sztucznym śniegiem, kokardkami, bombkami czy wstążeczkami. Równie śliczne są kompozycje doniczkowe, które wykonane są przy użyciu zieleniny osadzonej na gąbce florystycznej znajdującej się w doniczce. Z pewnością, jak najbardziej wskazana jest także gwiazda betlejemska, którą możemy wyhodować samodzielnie lub zakupić w jednym ze sklepów ogrodniczych.

Nie zapominamy także tu o rogach obfitości, które najczęściej wieszane są na krzyżach umieszczonych na nagrobkach lub pomnikach. Trzeba zaznaczyć to, iż zwykle dekorowane są one szyszkami pomalowanymi przykładowo na złoto, małymi prezencikami, suszonymi owocami, głównie cytrusami i jabłkami. Niektóre z wieńców upiększane są świecami bożonarodzeniowymi i w tym wypadku stroiki nie są wieszane, tylko kładzione na płycie nagrobkowej. Jednakże należy powiedzieć o tym, iż świeca powinna być dobrze zabezpieczona, by od ognia nie zapaliły się gałązki świerku, z których wykonany jest stroik. W okresie świątecznym na grobach również możemy zauważyć miniaturowe choinki, gdyż drzewka bożonarodzeniowe są symbolem Gwiazdki.

Trzeba też wspomnieć tu o kolorystyce wieńców nagrobkowych. Otóż, nie powinna być ona zbyt jaskrawa, w związku z czym odstawiamy na bok ozdoby w barwie seledynu, wściekłego różu czy pomarańczy. Ale to nie znaczy, iż stawiamy na dekoracje w ciemnych, ponurych odcieniach, ponieważ są one przygnębiające. Oczywiście, rodzaj i kolorystykę stroika na cmentarz dostosowujemy do wieku osoby zmarłej, dlatego wiązanka na grób dziecka utrzymana jest przeważnie w bieli lub ecru, zaś w przypadku wieńców na nagrobek osoby starszej wybierane są np. na czerwień czy bordo.

Na końcu należy podkreślić, że świąteczne wieńce na grób bliskiej osoby powinny być skromne, bez nadmiaru dekoracji, w szczególności pstrokatych. Warto wykonać je z gałązek iglaków oraz ulubionych kwiatów osoby zmarłej. Stroiki nie powinny być  za duże, bowiem na płycie nagrobkowej musi być także miejsce na lampiony.